» » کمپ ترک اعتیاد اجباری

کمپ ترک اعتیاد اجباری

امروزه شاهد تعدد کمپ های ترک اعتیاد در کشورمان می باشیم. بنابراین هر فرد با هر شرایطی که دارد میتواند برای ترک اعتیاد خود با مراجعه به کمپ های ترک اعتیاد اقدام کند. متاسفانه در کنار کمپ اجباری ترک اعتیاد کمپ های غیر مجازی بدون مجوز مشغول به فعالیت هستند که افراد بیمار به خاطر پرداخت هزینه کمتر این کمپ ها را برای ترک انتخاب می کنند. ترک اعتیاد در این کمپ ها اکثرا موفقیت آمیز نبوده و خطرات و بیماری های دیگری نیز در پی دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با مرکز اجباری ترک اعتیاد و امکانات این کمپ ها آشنا کنیم. بنابراین بهتر است تا پایان مقاله همراه ما باشید.


انواع کمپ ترک اعتیاد از نظر روش ورود

کمپ های ترک اعتیاد متعددی در سطح کشور و شهر شیراز وجود دارد. اگر در سطح شهر و یا در اینترنت جستجو کنید، می‌بینید که انواع مختلفی از کمپ های ترک اعتیاد وجود دارد که هزینه درمان در آنها و امکانات رفاهی ارائه شده از طرف آن‌ها باهم فرق می کند. 
1- کمپ ترک اعتیاد اجباری: ورود معتاد به این کمپ ترک اعتیاد، از روی خواسته خود نبوده و مجبور به رفتن کمپ اجباری شده است. باید دراین کمپ‌ها، کادر درمانی بهترین باشند و از بهترین روش های ترک اعتیاد برای سلامت روحی و جسمی فرد استفاده کنند.
2- کمپ ترک اعتیاد اختیاری: ورود به این کمپ ها به اختیار فرد بیمار بوده و خود تصمیم به ترک اعتیاد گرفته است. فرد به مدت  ۲۸الی ۳۰ روز در کمپ بستری می شود تا سلامت خود را به دست بیاورد. پزشک باید روش درمانی اصولی و مطمنی را برای ترک اعتیاد فرد استفاده کند و بهترین وضعیت ممکن را برای آن انتخاب کند. همکاری بیمار در کمپ های اختیاری با کارکنان بیشتر است زیرا آن ها پذیرفته اند که بیمار هستند و باید درمان شوند.

ورود به کمپ اجباری ترک اعتیاد چگونه است؟

همان طور که از اسم کمپ اجباری ترک اعتیاد مشخص است فرد معتاد بدون خواسته ی خود به کمپ ترک اعتیاد تحویل داده می شود. افراد بیمار اعتیاد از طریق چند روش به مراکز ترک اعتیاد اجباری انتقال پیدا میکنند، یا فرد با نامه قضایی به کمپ برده می شود و دراین نامه مدت زمان نگهداری بیمار در کمپ قید شده است که باید تا آن زمان در کمپ بستری بماند، یا این که فرد بیمار در ملاعام مشغول به استفاده از مواد مخدر باشد که توسط نیروهای پلیس دستگیر و تحویل به کمپ می شود و یا اگر کسی از فرد معتاد شکایت کرده باشد دستگیر شده و به کمپ اجباری ترک اعتیاد تحویل داده می شود. پس از تحویل بیماران اعتیاد به کمپ آزمایشات و بررسی های لازم از این افراد صورت می گیرد و طبق مواد مصرفی و زمان مصرفشان یکی از روش های ترک اعتیاد روی آن ها انجام می شود.
مدت نگهداری این نوع افراد معمولا بین 3 ماه تا 6 ماه است و با دستورات قضایی و بعد از درمان کامل میتوانند مرخص شوند. ولی افرادی که به صورت اختیاری به مراکز ترک اعتیاد مراجعه می کنند پس از درمان و بهبودی کامل پس از ۲۸ روز مرخص می شوند. ممکن است در بعضی از کمپ ها هم ورود اجباری هم ورود اختیاری را پذیرش کنند.

معایب و مزیت کمپ ترک اعتیاد اجباری

متاسفانه نقاط قوت دراین کمپ های ترک اعتیاد به دلایل مختلفی بستگی دارد ولی این مزایا در مقایسه با معایب بسیار ناچیز است و به چشم نمی آیند. یکی از مهم ترین و اساسی ترین موضوعات در ترک اعتیاد این است که فرد بیماراعتیاد برای ترک خودش پیش قدم شود و ترک اعتیاد با خواست خودش صورت بگیرد. ترک اعتیاد اجباری دقیقا این اصل را زیر پا گذاشته است و فرد از روی اجبار به کمپ فرستاده می شود. به همین دلیل است که کمپ اجباری نمی تواند به اندازه ی کمپ های اختیاری اثرگذار باشد. تنها ۱۰ الی ۱۵ درصد از افراد در مرکز ترک اعتیاد اجباری موفق به ترک دائم اعتیاد شده اند و ترک اعتیاد آن ها دوام داشته است و بقیه ی افرادی که در کمپ های اجباری بستری شده اند پس از آزادی مجددا به سمت استفاده از مواد مخدر کشیده می شوند و بعد از مصرف دوباره مواد مخدر بیشتر به بدن آن ها جذب می شود. همین باعث می شود تمایل به استفاده از موادمخدر در آن ها بیشتر شود. 
بعضی از کمپ های ترک اعتیاد اجباری به صورت غیرمجاز و بدون مجوز مشغول به فعالیت هستند در این کمپ های غیرمجاز کسانی که مسئولیت افراد معتاد را بر عهده دارند رفتار بسیار بدی با آن ها دارند و در بعضی موارد از تحقیر کلامی و ضرب و شتم استفاده می کنند این رفتارها سبب می شود انگیز افراد برای ترک اعتیاد به کلی از بین برود. همچنین روش های ترک اعتیاد استفاده شده در این کمپ ها بسیار غیراصولی و غیرپزشکی است و در صد موفقیت ترک اعتیاد بسیار پایین است. برای همین باید تحقیقات لازم جهت یافتن مناسب ترین مرکز ترک اعتیاد اجباری معتبر را انجام دهید.

موسسه بازتوانی ترک اعتیاد

کمپ ترک اعتیاد مهرآفرین با سابقه ی بیش از ۱۲ سال در شهر شیراز به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد در شیراز شناخته شده است و مجوزهای لازم از طرف سازمان بهزیستی را دارا می باشد. این کمپ مجهز دارای کارکنانی دلسوز و مجرب می باشد که خود را وقف بهیود روحی و جسمی بیماران می کنند و با همدلی محیطی آرام برایشان فراهم میکنند. این کمپ دارای کادر درمانی متخصص شامل پزشک، روانشناس، مددیار و مددکار اعتیاد می باشد. که به صورت شبانه روزی به فعالیت در کمپ مشغول هستند. این کمپ لاکچری ترک اعتیاد از امکانات تفریحی و رفاهی زیادی برخوردار است تا فرد احساس راحتی کند و در آسایش دوره ترک اعتیاد را پشت سر بگذارد.

هزینه بستری در کمپ های اجباری

کسانی که میزان مصرف مواد مخدرآن ها بسیار زیاد است و این امر باعث از هم پاشیدگی خانواده و از بین رفتن آرامش و امنیت آن ها شده طی یک شکایت به مراکز کمپ اجباری آورده می شوند. هزینه بستری در کمپ اجباری ترک اعتیاد باید توسط خانواده آن پرداخت شود و در صورتی که خانواده شرایط مالی مساعدی نداشته باشد نیمی از آن هزینه را دولت و ارگان های وابسته به مرکز تقبل میکند. ولی افراد به اصطلاح کارتن خواب که توسط نیروهای دولتی از خیابان ها و یا هرجایی که در حال کشیدن مواد مخدر ملاعام هستند جمع آوری شده و به مراکز اجباری ترک اعتیاد آورده میشوند، هزینه کمپ اجباری ترک اعتیاد برای این نوع از معتادان برعهده دولت است و دولت تمام هزینه را می پردازد. 
برای مشاوره ترک اعتیاد در شیراز میتوانید با شماره ۰۹۱۷۳۳۶۶۳۵۵تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان کمپ مهرآفرین در خصوص کمپ اجباری یا اختیاری راهنمایی بجویید. همچنین با مراجعه حضوری به آدرس شیراز، شهرک گویم انتهای خیابان آبشار میتوانید از تست اعتیاد ما نیز استفاده کنید. مشاورین ما همه روزه از ساعت  ۹صبح الی ۱۹ در خدمت شما بزرگواران می باشند.